Договір завдатку: правова природа, форма, істотні умови

Опубликовано: 08.10.2018

Визначення понять

З авдаток є одним з видів забезпечення виконання зобов’язань за договором. Його визначено Цивільним кодексом України як грошова сума або рухоме майно , що видається кредиторові боржником на рахунок платежів, належних за договором, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Із визначення завдатку можна зробити висновок про те, що він забезпечує виконання вже укладених договорів, навіть більше, невиконані зобов'язання не підлягають забезпеченню, а недійсність основного зобов'язання (вимоги) передбачає недійсність договору, що забезпечує це зобов'язання.

Сам договір застави укладають лише письмово , оскільки усний договір завдатку, навіть якщо ви укладете його при свідках, є недійсним і не зможе забезпечити виконання основного договору.

Головний «принцип роботи» завдатку полягає в тому, що за порушенні виконання зобов'язання через боржника завдаток залишається в розпорядженні кредитора, а в разі порушення договору кредитором він повертає боржнику повну суму завдатку і додатково сплачує боржнику грошову суму, яка дорівнює сумі завдатку (або вартості рухомого майна, переданого як завдаток).

Коли слід укладати договір завдатку?

Досі зустрічаються випадки, коли за купівлі-продажу квартири покупець і продавець, домовившись про ціну, умови здійснення угоди і наміри в найближчому майбутньому укласти договір купівлі-продажу, передає продавцю певну суму в рахунок майбутніх платежів. При цьому і покупець і продавець впевнені в тому, що ця сума є завдатком для майбутнього договору, вказуючи це навіть у розписці, що видає продавець покупцеві.

Потім продавець раптом знаходить іншого покупця квартири, який пропонує йому вигідніші умови угоди. Продавець і новий покупець йдуть до нотаріуса, укладають договір купівлі-продажу квартири, проводять необхідні розрахунки, і перший покупець уже не при ділі, хоча й оплатив вже частину вартості квартири. Продавець повертає йому гроші і вважає, що більше йому не винний. Покупець, навпаки, вважає, що продавець зобов'язаний заплатити йому за свою підступність і повернути завдаток у подвійному розмірі. Добровільно умовити продавця відшкодувати збиток покупець не може і звертається до суду, який, розглянувши справу, відмовляє покупцеві в задоволенні його вимог. Адже не було жодного завдатку. Чому?

Як ми говорили вище, завдаток — це спосіб забезпечення виконання зобов'язань за договором. Тож спочатку має бути укладений договір, який забезпечуватиметься завдатком. У разі договору купівлі-продажу квартири Цивільний кодекс України містить чіткі вимоги до форми такого договору: письмова, із засвідченням підписів сторін нотаріусом. А цього не було зроблено: договір не укладено, тож не було його порушення. Тому суд правомірно вирішив, що передана потенційним покупцем сума грошей була авансом , до якого не застосовуються правила завдатку і про повернення авансу в подвійному розмірі не йдеться.

Тож робимо висновок: договір застави слід укладати тоді, коли є договірні зобов'язання , які цей договір покликаний забезпечувати.

Форма та істотні умови договору завдатку

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, договір завдатку вимагає письмової форми. Його не обов'язково укладати у вигляді окремого документа, цілком припустимо включити дані про забезпечення виконання договору завдатком у текст основного договору.

Закон не встановлює перелік істотних умов договору застави, однак аналіз практики дозволяє зробити наступні висновки щодо істотних умов договору завдатку. Він має містити дані про основний договір, виконання якого забезпечено завдатком, розмір грошової суми (вартість майна), переданої як завдаток, перелік дій (випадків бездіяльності) сторін договору, які спричиняють настання наслідків, передбачених Цивільним кодексом України і самим договором завдатку, порядок і строки повернення завдатку боржником.

Опубліковано на сайті: 12.06.2012

Автор: Дмитро Гутгарц, адвокат, керуючий партнер адвокатського бюро "АБГ"

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что случилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!


 

rss