Ліцензування підприємницької діяльності – загальні положення |

Опубликовано: 29.09.2018

Як прийнято в будь-якій країні світу, заняття яким-небудь видом діяльності в нашій країні вимагає її ліцензування. Як передбачає законодавство, отримання ліцензії може проводитися тільки після реєстрації підприємцем свого статусу або юридичної особи. Таке ліцензування підприємницької діяльності також припускає, що воно за часом буде передувати самому початку підприємництва.


ГКУ Загальні принципи господарської діяльності

Основним законом, який здійснює регулювання підприємництва і обумовлює істотні умови ліцензійного договору, є закон “Про ліцензування окремих видів діяльності”. У цьому правовому акті викладаються види бізнесу, на які потрібна ліцензія на діяльність. Даний закон досить мінливий, в нього в міру необхідності вносяться різні зміни і доповнення, які викликані зміною умов ведення підприємництва в сучасній ринковій економіці. Важко перераховувати в короткій статті всі ці зміни, їх зовсім нескладно знайти у відповідних правових довідниках або мережі Інтернет.

Слід враховувати також, що ліцензування підприємницької діяльності регулюється і низкою інших нормативних актів, які деталізують дані процедури. Наприклад, підприємницька діяльність у сфері надання освітніх послуг населенню, відображена у відповідному законі – «Про освіту». Таким же чином ці аспекти викладаються і в інших галузевих документах.

Як встановлює Закон, ліцензування підприємницької діяльності, в ряді випадків є обов’язковою процедурою, її недотримання тягне відповідальність, аж до кримінальної. Крім того, в законодавстві передбачається обмеження за видами неліцензіруемой діяльності, тобто, окремі її види можуть вести лише юридичні особи. Так, якщо мова йде про торгівлю алкоголем, то слід пам’ятати, що така діяльність не може бути дозволена індивідуальним підприємцям, її можуть вести тільки юридичні особи, і то, при дотриманні деяких умов, чітко застерігаються федеральними або регіональними законами і правилами.

Як показує практика, ліцензування підприємницької діяльності – це досить клопітна і складна процедура. Це обумовлено тим, що необхідно зібрати велику кількість документів, правильно і грамотно їх оформити, дотримати встановлені строки їх подання у відповідні інстанції. Це питання можна вирішити, вдавшись до послуг професійних фахівців.

Для проведення процедури ліцензування, потрібні наступні основні документи:

– заява від підприємця про необхідність надання йому ліцензії;

– оригінали або копії установчих документів (оригінали представляються в тому випадку, якщо копії не завірені у нотаріуса);

– квитанція про сплату держмита;

– оригінали або копії документів, які необхідні для ліцензування даного конкретного виду діяльності, якщо це необхідно.

Положення про ліцензування бізнес-діяльності для конкретних видів і галузей, розглядаються і затверджуються Урядом РФ. Йому ж надано право визначення органів, які здійснюють ліцензування в цих галузях.

У регіонах РФ для проведення ліцензійної діяльності створюються спеціальні територіальні органи, які розглядають заяви шукачів та приймають за ними рішення.

В даний момент на території РФ законодавчо введений повідомний принцип початку підприємництва (діє з 1.07.2009 р.), але він не скасував ліцензування як правову процедуру, просто вимагає від претендента проведення процедур реєстрації та ліцензування одночасно.


 

rss