Як розвинути в дитини впевненість у собі

Опубликовано: 29.09.2018

видео Як розвинути в дитини впевненість у собі

Як виховати щасливу дитину? | Любов Бобир

Новонароджене малятко любов мами і тата відчуває через їх усмішки, дотику, погладжування. Але в міру дорослішання дитини дотику вже не є єдиним способом прояву любові. Малюкові потрібні слова. Те, що батьки говорять дитині, який може і не розуміти сенс сказаного, позначається на його характері, взаєминах з іншими людьми, світогляді. Очевидно, що слова, що він чує на свою адресу, формують його самооцінку. На думку психологів, саме в правильному спілкуванні дитини з батьками і криється ключ, що допомагає вирішувати більшість проблем. Впевненість маленької людини у собі прямо пропорційна любові батьків та їх підтримку, на яку дитина може розраховувати при будь-яких обставин.Є ряд фраз, які можна назвати чарівними. Вони дозволяють підвищувати впевненість малюка в собі, зміцнювати його самооцінку. Застосовувати ці фрази можна не тільки у випадках, коли дитина чимось засмучений, переживає невдачі. Якщо він буде чути їх часто, то впевненість у власних силах зросте.


Ля Телепате. Як підвищити впевненість у собі?

1. Як добре, що ти є! Кожен маленький дитина впевнений, що абсолютно всі події та явища у світі пов’язані з його бажаннями. Захотів їсти – мама швиденько приготувала щось смачне, захотів пограти – всі іграшки вже перед очима (мама постаралася). Але є в цьому «всемогутність» і зворотна сторона. Дитина вважає, що і все погане, що відбувається в сім’ї, є його «бажанням», тобто він винен. Якщо мама часто вживає такі фрази, як «Це все через тебе!», «Якщо б не ти, то…», підкріплюючи почуття провини дитини, то ситуація ускладнюється. Дитина відчуває себе тягарем, від якої потерпають всі інші члени сім’ї. Про який впевненості в собі в такому випадку може йти мова? Малюкові потрібна впевненість у тому, що батьків радує сам факт його існування. І тоді в його думках міцно вкорениться установка, що він потрібен мамі і татові, що вони йому ради.


Телеканал ВІТА -Ліцеїст- 2015-04-29 Як розвинути у собі впевненість і омріяни життєві висоти?

2. Ми тебе дуже любимо! Вимовляючи цю фразу, мама повинна пам’ятати про те, що за нею не повинні слідувати ніякі умови, ультиматуми. «Я тебе люблю, але треба прибрати іграшки на місце» для дитини може мати не той зміст, який ви вкладаєте в цю фразу. Малюк може асоціювати батьківську любов з тими вчинками, які він здійснює. Простіше кажучи, для того, щоб тебе любили, треба щось робити – прибирати, добре їсти, не розмовляти голосно і тд.. А адже любов не можна «заслуговувати»! Подібні установки в дорослому житті можуть серйозно нашкодити. Саме тому до дитини слід донести безумовність любові. А якщо він здійснює погані вчинки, то поганий не він, а його поведінку.

3. Ми розуміємо тебе! Як часто дитячі проблеми здаються дорослим дріб’язковими, не заслуговують уваги. Ну, якісь монстри можуть жити в шафі? Хіба поломка улюбленої машинки – це трагедія? Ігнорування проблем малюка, а тим більше їх висміювання, позитивним чином на його самооцінці не позначаться. Малюк буде вважати, що вам наплювати на його проблеми і переживання. У подібних ситуаціях дитині потрібні розуміння і співчуття. Поясніть йому, що всі проблеми можна вирішити, якщо звернутися за допомогою до мами або тата.

4. У тебе все вийде! Найменше досягнення дитини – це привід для похвали. Дитина повинна відчувати, що батьки пишаються ним, вірять у нього. Навіть у випадку невдачі малюка можна похвалити за прагнення, а з факту поразки завжди робляться висновки – треба зробити ще дещо підправити там-то. Не можна позбавляти дитину права на помилку. Навіть якщо ви відразу розумієте, що з його затії нічого не вийде, не варто заважати йому. Нехай вчиться на власних помилках. Звичайно ж, можна зробити щось за дитину, але ви ж не хочете виростити інфантильного і закомплексованого підлітка, який із-за невпевненості в своїх можливостях навіть не робить спроби здійснити задумане? Прищеплюйте дитині почуття самостійності, підбадьорюючи і мотивуючи. Віра в дитину підвищує його самооцінку та впевненість у власних силах.

5. Ми тобі довіряємо! Ми, мами, повинні розуміти, що дитина з великою ретельністю намагається виправдати ту довіру, яку ми йому надаємо. Недопустимо демонструвати чаду власні сумніви в його силах. Забудьте про таких фразах, як «У тебе не вийде», «Навіть і не намагайся».

6. Ми завжди з тобою! Які б події не відбувалися в житті дитини, які б переживання його не мучили, він повинен відчувати готовність батьків допомогти. Така впевненість в мамі і татові допомагає дітям долати багато і багато чого домагатися. Звичайно, бувають ситуації, коли фізично неможливо приділити їй стільки уваги, скільки він вимагає. Але відмахуватися загальними «мені ніколи», «давай потім» не можна. Будь-яка відмова треба пояснювати розгорнуто, щоб дитина розуміла, чому саме зараз мама не може допомогти. Якщо різка фраза і вирвалась, то не забудьте вибачитися. Поясніть дитині, що його провини в цьому немає, а ви, незважаючи ні на що, дуже його любите.

Повторюючи дитині ці шість фраз, ви самі повинні бути в них упевнений. Малюки – відмінні психоаналітики в питаннях щирості. Якщо хоч разок ви будете спіймані на брехні, то ризикуєте втратити довіру. Крім того, практично кожна дитина здатний адекватно оцінювати власні здібності та можливості.

Практичні поради

Я вважаю, що впевненість у собі – це усвідомлення того, що від тебе щось залежить, і ти можеш на щось впливати. І право вибору займає не останнє місце. Чому б не використати цю можливість кожен день? Починати можна з самого ранку, коли дитина одягається в садок або школу. Найчастіше його обов’язок – надіти речі, які турботлива матуся вже склала в стопочку (ще й по черзі, так, щоб трусики зверху). А чому б не запропонувати дитині самостійно вибрати речі, які він хоче одягти? Звичайно, у дошкільному віці дитина ще не може скласти ідеальний комплект, але запропонувати йому не одну, а дві футболки на вибір – це ж так просто. Завдяки можливості робити вибір дитина відчуває, що його розуміють і приймають, розвиває до себе позитивне ставлення, вчиться висловлювати бажання.

Існують і спеціальні ігрові набори з іграми, що підвищують самооцінку та впевненість у собі. Мені зустрічався комплект, в яку входила книга, яку дитина сам повинен був заповнювати. Читаючи історії, в яких головний герой (а цим героєм і буде дитина) здійснює певні вчинки, малюк і в реальному житті намагається їх повторити. Наскільки ефективний такий метод, судити не можу – відчувати не доводилося.

І окреме спасибі хотілося б сказати Светлане_17 за фразу «Якщо дівчинці до п’яти років вселити, що вона – королева, то після п’яти років вона вселить це всьому світу». Залишилося підшукати аналогічний девіз для виховання хлопчика).


 

rss