Правила етикету і норми поведінки за столом

Опубликовано: 03.09.2018

видео Правила етикету і норми поведінки за столом

«Дитячий світ»: правила поведінки за столом

Як правило, ми дуже часто харчуємося в багатьох громадських місцях: столових громадського харчування, кафе, барах, ресторанах, на домашніх святкових застіллях, в колі друзів, родичів або колег по роботі. Ми вміємо тримати ложку, ніж і виделку, але чи робимо ми все за правилами, чи знаємо ми насправді загальноприйняті правила етикету і норми поведінки за столом? ..З дитинства нас вчать, що перед їжею треба мити руки, що ми повинні жувати з закритим ротом, ще нас вчать, як користуватися столовими приборами. А ще чому? Ну, можливо, ще розповідають нам пару-трійку нюансів «правильної поведінки за столом». Насправді, мало кого з дитинства навчають харчуватися відповідно до загальноприйнятих правил етикету і нормам поведінки за столом. Тому, поговоримо про них детальніше. Адже, насправді, ніяково виявитися в оточенні культурних людей, в понятті столового етикету, якщо ти сам не вмієш належним чином вести себе за столом.


Правила поведінки за столом

Загальні правила - мінімум для все

Щоб не уславитися неуком за столом, потрібно знати найпростіші загальні правила столового етикету.

Як сидіти? Потрібно сидіти не дуже далеко, але й не дуже близько від краю столу. Ні в якому разі лікті не повинні лежати на столі. Сидіти слід прямо і не згинатися над тарілкою.


Правила етикету за столом - Єва Іонова та Наталія Донченко (сюжет до програми РОЖЕВІ ОКУЛЯРИ)

серветка . Перше, на що потрібно звернути увагу перед трапезою, це серветка. Полотняну серветку необхідно покладіть собі на коліна, а ось руки і рот необхідно витирати паперовою серветкою. Закінчивши трапезу, полотняну серветку покладіть на стіл.

Столові прилади. Існують столові прилади для загального користування і для індивідуального користування. З загального блюда страви необхідно брати загальними столовими приборами (ложки, виделки, щипці). Ні в якому разі не переплутайте і не візьміть їжу індивідуальними приладами із загального блюда.

Головне, не заплутатися з ножем і виделкою. За допомогою ножа і виделки їдять тверді м`ясні страви (відбивні, філе, печінка, лангети і т.д.). В даному випадку ніж тримають у правій руці, а вилку - в лівій руці, при цьому стежте за мізинцем, який не слід відставляти в сторону. М`які м`ясні страви їдять без використання ножа, при цьому вилка «переходить» в праву руку. Після закінчення трапези вилку і ніж кладуть на тарілку.

Рибні холодні страви їдять з використанням закусочних приладів.

Суп їдять ложкою спокійно і неквапливо. Якщо суп виявився гарячим, то не заважайте його ложкою, а почекайте, поки він охолоне до комфортної для трапези температури. Ложкою черпають від себе. Подумайте, чи так ви звикли їсти? .. Підносять ложку до рота лівим широким краєм. Якщо супу залишилося небагато, і ви збираєтеся його з`їсти, підніміть тарілку лівою рукою від себе. Після закінчення страви ложка залишається в тарілці.

Гарячі закуски з кокільніци і кокотниц їдять за допомогою чайної ложки або кокотной вилки. Якщо спеціальні прилади відсутні, можна скористатися двома звичайними вилками.

Якщо виникла необхідність тимчасово припинити трапезу, то вилку і ніж кладуть на тарілку в тому положенні, в якому їх і тримали: вилку - ручкою вліво, а ніж - ручкою вправо.

Чайна ложка використовується тільки для помішування сподіваючись і не залишається під час чаювання в чашці. Тому, не забудьте покласти ложечку на блюдце.

Спокій тільки спокій. Ви дуже голодні? Це не привід накидатися на їжу. Їжте неквапливо, так ви станете перед гостями культурною людиною і ще більше насолодитеся поїданням смачної їжі. Крім того, не слід наповнювати рот великою кількістю їжі або відкушувати відразу великі шматки їжі.

Якщо ви випадково упустили ніж або виделку, не намагайтеся одразу ж підняти їх, краще попросіть інший прилад.

хлібний етики

Хліб, насправді, делікатний продукт, і їсти його треба теж уміти. Не кожен знає, що хліб їдять маленькими шматочками, для цього від цілого шматка відламують маленькі над своєю тарілкою.

Існує спеціальна пиріжкова тарілка, куди необхідно класти хліб із загальної тарілки для хліба. Тут же, в пиріжкової тарілці, прийнято намазувати хліб маслом. Аналогічно надходять з ікрою, але намазують її НЕ ножем, а спеціальною лопаткою. Паштет береться і ножем, і виделкою.

Бутерброди беруться руками. Якщо такі приготовлені для закуски, то едятся вони за допомогою ножа і вилки.

Його величність, десерт

Думаю, багато хто звик, що перед подачею десерту стіл як би готується заново: прибирається зайвий посуд, чарки, фужери і пляшки. Десертні страви едятся за допомогою спеціальних приладів. Якщо на десерт передбачені торт або пиріг, то для кожного гостя окремо ставиться десертна тарілка, праворуч лягає десертна ложка або десертний ніж, зліва - десертна вилка. Зауважимо, що чай або кава ставляться праворуч від десертної тарілки, але ручка чашки повинна бути повернена вліво.

Про що говорити

Не критикуйте блюдо, приготоване господинею, а ось похвала, навпаки, заохочується. За столом не прийнято заводити розмови про неприємності і хворобах. Чи не зачіпайте незрозумілі і нецікаві для інших теми. І не заводите розмову з людиною, що сидить далеко від вас, найкраще дочекатися моменту, коли можна буде пересісти ближче.

Пам`ятайте, трапляється, що не кожна їжа може виявитися вам до душі. Але не варто висловлюватися з приводу симпатій чи антипатій, цим ви покажете свою невихованість. Будь шматочок їжі, який опинився у вас в роті, повинен бути з`їдений. Виняток лише становлять риб`ячі кістки або фруктові кісточки, які слід акуратно і практично непомітно витягнути з рота.

Насправді, ми торкнулися лише частина базових правил етикету і норм поведінки за столом, найосновніших. Столовий етикет - це практично ціла наука, тому завжди є чому вчитися і до чого прагнути. Володіння хорошими манерами за столом допоможе вам почувати себе впевненіше і спокійніше і, що важливо, виключить можливість опинитися в незручній ситуації через свою непоінформованість.


 

rss